Najlepsze skarpetki sportowe

Skarpety są często niedocenianym elementem garderoby. Z pozoru nieistotne z punktu widzenia sportowców skarpetki, powinny jednak być dobierane z rozwagą, nie tylko jeśli chodzi o kolor. Odpowiednio dobrane oraz zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów, skarpetki nie tylko są wygodne i się dobrze prezentują, ale również mogą ułatwić aktywność fizyczną, podnieść komfort stóp podczas wysiłku, a nawet zmniejszyć szanse na odniesienie kontuzji. Okazuje się również, że technologia pozwala poprawić wyniki sportowe, poprzez specjalnie zaprojektowane skarpety.

 

 

Wszystko jednak po kolei, najważniejsze dla sportowca jest, aby czuć się w skarpetach komfortowo, co wiąże się z dobrym przepuszczaniem powietrza oraz ograniczeniem potliwości, możliwie najsłabszym wydzielaniem przykrego zapachu po treningu oraz łatwością utrzymania w czystości. Tych cech nie posiada popularna bawełna. Niestety, ale najzwyklejsze, bawełniane skarpety nadają się do biegania prawie tak samo, jak każde inne, jednak to “prawie” robi sporą różnicę - bawełniane skarpety łatwo nasiąkają potem, zamiast odprowadzać wilgoć na zewnątrz, bardzo szybko zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, nie są zbyt trwałe (łatwo się przecierają), mają często mocno wystające szwy, które po kilku kilometrach biegania zaczynają uwierać i mogą powodować podrażnienia skóry. Aby te wszystkie wady wyeliminować, warto jest zainwestować w skarpetki sportowe z prawdziwego zdarzenia, co kosztować będzie od 30 złotych za parę, w górę. Za przykład niech posłużą modele dedykowane dla biegaczy, wiele z nich posiada cechy takie jak:
● Anatomiczna budowa, czyli lewa skarpetka pasuje tylko na lewą stopę. Ta na pozór niewielka różnica ma szereg realnych zalet, na przykład brak nadmiarowego materiału w okolicach małych palców, co ogranicza powstawanie zadrapań, a kształt dopasowany do stopy sprawia, że skarpetka nie przemieszcza się i leży znakomicie.
● Specjalistyczny materiał. Większość dobrych skarpetek sportowych wykonana jest przynajmniej w części z włókien syntetycznych, które nie pochłaniają wilgoci, ale odprowadzają ją, dzięki czemu poprawia się komfort, zmniejsza ryzyko pojawienia obtarć, a także skarpety nie zaczynają brzydko pachnąć już po krótkim czasie od założenia ich na nogi.
● Nić z jonami srebra. Zastosowanie wplecionej w materiał nici z bakteriobójczymi jonami srebra ogranicza rozwój mikroorganizmów, które rozwijając się na pożywce jaką jest pot i komórki naskórka, powodują wydzielanie się ze skarpetek nieprzyjemnego zapachu.
● Płaskie szwy przy palcach. Zwykłe szwy we wnętrzu skarpety sportowca, z uwagi na ciągłe przemieszczanie się stopy, powodują zwykle obtarcia, najczęściej w okolicach palców. Takie podrażnienia nie tylko są nieprzyjemne, ale też potrafią skutecznie zniechęcić do uprawiania sportu oraz prowadzić do gorszych konsekwencji niż szczypanie, jak na przykład krwawienie po intensywnym treningu. Aby uniknąć tego problemu, należy wybierać skarpety z płaskimi szwami, które nie obcierają skóry przy intensywnym wysiłku.
● Ściągacze powinny być tylko na tyle ciasne, aby skarpety nie opadały. Niedopuszczalne jest, aby ściągacze mocno uciskały łydkę, bo to nie tylko niekomfortowe, ale i niezdrowe. Z uwagi na utrudniony przepływ krwi, ciasne ściągacze przyczyniają się do powstawania żylaków.

Jeśli chodzi o skarpety dla sportowców, a w szczególności dla biegaczy, nowością są tak zwane skarpety kompresyjne. Technologia i zasada ich działania wywodzi się w prostej linii z metody leczenia żylaków, polegającej na stosowaniu opasek uciskowych o zmiennym stopniu ucisku. Najciaśniejsze są więc te skarpety na stopach, a im wyżej na łydce, w stronę pachwiny, ucisk zmniejsza się. Wspomaga to pracę żył, którym łatwiej jest odprowadzać krew z dolnych partii nóg i dostarczać zamiast niej mięśniom świeżą, bogatą w tlen krew. Nie tylko poprawia to wydolność mięśni biegacza, ale też działa profilaktycznie, zapobiegając powstawaniu żylaków i zwiększa komfort poprzez redukcję powstawania zakwasów i efektu “ciężkich stóp”. Najciekawsze jest jednak to, że tego typu skarpety nosi się nie tylko podczas treningu, ale i do kilku godzin po nim, co przyspiesza regenerację tkanek. Markowe skarpetki kompresyjne można kupić już za około 60zł.

Jak widać, dla sportowca dobór skarpet nie jest sprawą prostą, ani oczywistą. Możliwości i technologii dostępnych na rynku jest bez liku, a co najlepsze nie wykluczają się one, tak więc teoretycznie może istnieć skarpeta idealna. Kwestią, która komplikuje zakupy jest jednak cena - nie sztuka kupić świetne skarpety, sztuką jest za rozsądne pieniądze wybrać produkt, który trafi dokładnie w gust i wymagania danego klienta.

 


Korzystając z naszego sklepu ze skarpetami wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.x

Google+