Zdrowe i wygodne skarpety

Skarpetki też mogą szkodzić – dlatego lepiej wybierać te zdrowe. Nie wszyscy to wiedzą, ale noszenie nieodpowiednich skarpetek może nam zaszkodzić. Okazuje się nawet, że bardzo często to właśnie skarpetki przyczyniają się do rozwoju żylaków, przez to, że zbyt mocno uciskają nasze łydki. Również szwy na palcach mogą zaszkodzić – powodują one nieprzyjemne otarcia, gdy nosi się dopasowane buty lub uprawia sport. Dlatego, dobrym pomysłem jest poświęcenie kilku minut na zapoznanie się z cechami pożądanymi, na jakie należy zwracać uwagę przy kupowaniu skarpetek. Wybieranie zdrowych skarpetek może zaskakująco podnieść komfort życia.


Po pierwsze, pamiętajmy, aby unikać skarpetek o ściągaczach wąskich, ale ciasnych. Dużo zdrowsze są ściągacze nie tylko o minimalnej sile ucisku, ale też szersze. Dzięki równomiernemu rozłożeniu nacisku na nodze, dobrych skarpetek w ogóle nie czuć. Również po zdjęciu ich po całym dniu na nogach nie powinno być na skórze najmniejszych śladów po noszeniu skarpet (po tym poznasz dobre ściągacze). Tylko takie delikatne ściągacze nie tamują przepływu krwi, nie utrudniając zarazem pracy żyłom (a dokładnie ich zastawkom), co prowadzić może do ich uszkodzeń i żylaków. Właściwy ucisk w dobrych skarpetkach gwarantuje domieszka elastycznych włókien Lycry lub Elastanu. Dodatkową zaletą wynikającą z wybierania modeli z Elastanu jest ich elastyczność i zdolność do dopasowywania się do różnych kształtów, która gwarantuje wygodę noszenia nawet na opuchniętych stopach.

 

 

Dobrym pomysłem jest też zakup skarpetek z włókna bambusowego (one prawie zawsze mają też domieszkę Lycry). Tego typu materiał jest bardzo delikatny, a przy tym naturalny. Większość modeli skarpet bambusowych posiada bezszwowe łączenia na palcach, dzięki czemu nic nie ma w nich prawa obcierać. Włókno bambusowe jest materiałem bardzo często wybieranym przez diabetyków, którzy nie czują się komfortowo w zwykłych skarpetkach.

Warto zwracać szczególną uwagę na skarpetki, których materiał został wzbogacony włóknami o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Popularne technologie uzyskiwania takich właściwości sprowadzają się do używania nici pokrytych jonami srebra lub wykonanych ze specjalnych gatunków alg morskich. Świetnie sprawdza się połączenie dodatku takich włókien z materiałem bambusowym, który jest przewiewny i łatwo pochłania wilgoć, pozwalając stopie pozostać suchą oraz z nowoczesnymi materiałami syntetycznymi (które wykorzystuje się w  skarpetkach sportowych), które nie pochłaniają wilgoci, ale są w stanie odprowadzić ją z dala od powierzchni skóry.


Włókna bakteriobójcze oczywiście mają silne działanie antyzapachowe, co jest dodatkową zaletą. Przy wybieraniu skarpet bakteriobójczych pamiętaj, aby poszukiwać modeli wyprodukowanych na licencji firmy Sanitized, gdyż to ona jest pionierem tego typu rozwiązań.

 


Korzystając z naszego sklepu ze skarpetami wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.x

Google+