Skarpety antyzapachowe

Zmorą ludzkości od zarania dziejów, a przynajmniej od wynalezienia skarpet, jest problem nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez tę część garderoby. Nic w tym dziwnego, w końcu to stopy są prawdopodobnie najbardziej pocącymi się częściami ciała. W dodatku przez to, że nosimy na nich buty, nie mają one możliwości „oddychać” w wystarczającym stopniu, co prowadzi do nasiąknięcia skarpetek potem i martwymi komórkami naskórka, które rozkładane przez bakterie, bardzo szybko zaczynają zwyczajnie nieprzyjemnie pachnieć. Nie zaskakuje więc fakt, że całe sztaby naukowców starały się ten problem rozwiązać, przez wiele lat stworzenie skarpet antyzapachowych było wręcz celem wieloletnich badań, w pewnych środowiskach badaczy. Całe szczęście, skarpety antyzapachowe są już dostępne dla każdego. Od czasu wprowadzenia na rynek błyskawicznie zdobyły one gigantyczną popularność.


Co dość oczywiste, najwięcej korzyści z tego typu skarpet mają sportowcy, do których zresztą początkowo były one właśnie kierowane. Obecnie można nawet powiedzieć, że większość wyższej klasy skarpetek sportowych (czyli przygotowanych ściśle do stosowania w sporcie, różnią się one czasem nawet dość znacznie od „cywilnych” modeli nie tylko wyglądem, ale i szwami, zastosowanymi materiałami, rodzajami splotów w materiale i innymi cechami) jest wykonywanych w technologiach zapewniających ograniczoną emisję nieprzyjemnego zapachu. Jak to działa? Po pierwsze, najważniejsze jest ograniczenie rozwoju bakterii na włóknach skarpetek. W tym celu bardzo często producenci stosują dodatek nici z jonami srebra, które mają działanie silnie antybakteryjne. Aby efekt spotęgować, dobrze jest zadbać o jak najsłabsze nasiąkanie skarpetek potem. W końcu, w suchym materiale bakterie nie będą się namnażać. Aby to osiągnąć, stosuje się dwa patenty: po pierwsze, nowoczesne włókna syntetyczne, które nie chłoną wody jak bawełna, a do tego są przewiewne, czyli zapewniają dobrą wentylację i odparowywanie potu, a po drugie - specyficzne sploty i struktura materiału, która w połączeniu z nienasiąkliwym włóknem gwarantuje, że prawie cały pot jest odprowadzany na zewnątrz skarpetki. Nie dość, że gwarantuje to minimalizację wydzielania zapachu, to jeszcze znacząco podnosi komfort użytkowania skarpet, bo nawet przy intensywnym wysiłku pozostają one suche.


Coraz częściej można znaleźć w ofertach sklepów internetowych (stacjonarne niestety zostają nieco w tyle) również skarpetki codzienne wykonane w taki sposób, jak modele dla sportowców. Dzięki temu można czuć się komfortowo, nosząc skarpetki wyglądające całkiem normalnie (a nie dość specyficznie, jak to mają w zwyczaju skarpetki sportowe).

 

 


Jak jednak kupować skarpetki tego typu, aby nie przepłacić i aby mieć pewność, że spełnią swoją rolę? Nie kupujmy skarpetek z niepewnych źródeł. Może się okazać, że z kupionych dziesięciu par za okazyjne 15 złotych na portalu aukcyjnym ani jedna nie jest w rzeczywistości antyzapachowa lub działają one bardzo słabo. Może się okazać, że zastosowana w nich technologia ograniczająca namnażanie różni się od wykorzystywanych przez uznanych producentów srebrnych nici i ma niekorzystne działanie na skórę stóp.


Pamiętajmy również, że nawet najlepsze skarpetki nie zastąpią zwyczajnej higieny osobistej. Przykry zapach może przecież pochodzić również bezpośrednio ze stóp, więc nie zapominajmy o ich zwyczajnym, regularnym myciu.

 


Korzystając z naszego sklepu ze skarpetami wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.x

Google+